2017

  • NATIONAL YOUNG ARTS FOUNDATION- MIAMI, FL

- Winner: Juliana Missano
- Outstanding Teacher: Robert Hodges, Director of Academics

  • 2017 MOSCOW IBC

- Luciano Perotto - Second Round 

  • 2017 PHILADELPHIA YAGP SEMI-FINAL

- 12th Consecutive Outstanding School Award
- Senior Age Division: Grand Prix Award - Luciano Perotto, Ian Bulack
- Classical Dance: 1st place - Carmella Casabella / 2nd place - Mine Kusano, Ava Elise Lofas

Top 12: Abigail Anthony, Ruka Karimata, Luciano Perotto, Anna Tateda, Casey Wallis, Erica Yeuh Wang, Abigail Joy Yoder, Kaylee McConeghy, Lucy Samuel, and Nicole Ostertag

- Contemporary Dance: 1st place - Carmella Casabella, Abigail Joy Yoder / 3rd place - Mine Kusano

Top 12: Abigail Anthony, Karen Humphrey, Ruka Karimata, Luciano Perotto, Casey Wallis, Erica Yeuh Wang, Ivana Sauza, Kenna Gold, and Nicole Ostertag

- Junior Age Division: Youth Grand Prix Award - Ellie Iannotti
- Classical Dance: 1st place - Teresa D'Ortone / 3rd place - Brooke Wilson

Top 12: Ellie Iannotti, Maria Gabriella Gutierrez Aza and Kendall Beauchamp

- Contemporary Dance: 2nd place - Teresa D'Ortone / 3rd place - Maria Gabriella Gutierrez Aza

Top 12: Kailey Kierk and Ellie Iannotti

- Ensemble: 1st place - Luciano Perotto and Casey Wallis, Carmella Casabella and Christian Gutierrez

Outstanding Choreographer Award: Justin Allen, Ballet Master/Associate Director - The Rock School

  • 2017 ATLANTA YAGP SEMI-FINAL

- Senior Age Division: Grand Prix Award - Juliana Missano
- Ensemble: 1st place - Juliana Missano and Lucas Labrador

  • 2017 ATLANTA YAGP SEMI-FINAL

- Junior Age Division:
- Contemporary Dance: 2nd place - Abigail Fletcher

 

2016

  • 2016 YAGP NYC FINALS

- Mary Day Artistry Award - Julia-Rose Sherrill
- Top 8 Pas de Deux
- Top 8 Ensemble

  • 2016 PHILADELPHIA YAGP SEMI-FINAL

- 11th Consecutive Outstanding School Award
- Outstanding Choreographer Award
- 1st, 2nd, 3rd place Women's Senior Classical Division
- 1st and 3rd place Women's Contemporary Division
- 1st and 2nd place in Men's Senior Classical Division
- 1st and 2nd place in Men's Senior Contemporary Division
- 1st place Women's Junior Classical Division
- 3rd place Men's Junior Classical Division
- Hope Award Pre-Competitive Age Division - Ellie Iannotti

  • 2016 ATLANTA YAGP SEMI-FINAL

- 1st place Women's Senior Classical Division
- Two Rock competitors - 3rd place Women's Contemporary

  • 2016 SAN FRANCISCO YAGP SEMI-FINAL

- 2nd place Women's Senior Classical Division

 

2015

  • 2015 WORLD BALLET COMPETITION - ORLANDO, FL

- Best School Award
- Silver Medal Female Pre-Professional
- Bronze Medal Male Professional

  • 2015 YAGP NYC FINALS

- Over 20 dancers accepted to compete
- Bronze Medal Pas de Deux
- Bronze Medal Ensemble at NYC Finals

  • 2015 PHILADELPHIA YAGP SEMI-FINAL

- 10th Consecutive Outstanding School Award
- Jr. and Sr. Grand Prix: 1st place Pas de Deux
- 1st place Senior Classical and Contemporary Women's Division
- 1st, 2nd, 3rd place in Senior Classical Men's Division
- 1st and 2nd place in Senior Contemporary Men's Division

2014

  • 2014 WORLD BALLET COMPETITION

- More medals than any other competing organization
- Three solos and the ensemble, Noir et Blanc performed at the final gala

  • 2014 YAGP NYC FINALS

- The Rock School ensemble was the only student piece selected to perform at the YAGP 15th Anniversary Gala at the Koch Theater in Lincoln Center.
- Over 30 dancers accepted to compete.
- Silver Medal Classical Pas de Deux
- Bronze Medal Ensembles
- Mary Day Award - Zachary Downer

  • 2014 PHILADELPHIA YAGP SEMI-FINAL

- Jr. and Sr. Grand Prix; 1st place Men's Contemporary and Classical
- 1st, 2nd, 3rd place in Pas de Deux

2012

  • 2012 YAGP NYC FINALS

- Gold Medal Winner for Ensemble

ACCOLADES

- Jerome Robbins Foundation recipients for four consecutive years.
- Two Princess Grace Foundation Award winners.
- Moscow International Dance Competition Gold and Bronze Medal winners.
- USA International Ballet Competition Gold and Bronze Medal winners.
- International Ballet Competition in Havana, Cuba - Gold Medal winner.